Armstrong, doping a športová spravodlivosť

Autor: Marián Krkošek | 19.1.2013 o 12:46 | (upravené 20.11.2016 o 23:22) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  498x

(Snad) logická úvaha (bez odpovedi) o tom o čo v športe ide o čo by v nom isť malo, prečo to tak nieje a prečo to v niektorých športoch tak nikdy nebude.  A o tom, prečo nám Armstrong svojím prejavom zase nič nové nepovedal.

Úvod: Všetky informácie mám z dennej tlače, mená, dátumy a pojmy sú irelevantné, preto píšem len obsah a s formou si nerobím starosti, o mená a pojmi v tomto blogu i tak nepôjde.

 

 

Zhrnutie: Armstrong vyhral 7x Tour de France, ako najlepší cyklista histórie bol veľmi žiadaným reklamným artiklom, za reklamu ktorú sponzorom robil, dostal mnoho, mnoho a ešte viac peňazí. Za víťazstvo v súťažiach dostal mnoho peňazí.

 

Armstrong bol najlepší, bol tak dobrý, že sa mnoho hláv zamýšľalo nad tým, ako to, že je taký dobrý. A či jeho súťažná dobrota nie je podporená niečím nesúťažným a asi i nedobrým. Tour de France a cyklistika vôbec je asi najviac anti-doping-ovo kontrolované podujatie. Súťažiaci idú na každú toaletu, pomaly ku každému stromu jedine so skúmavkou na moč a jedine s ihlou v zápästí. Armstrongovi, žiadne z týchto testov oficiálne nikdy nič nedokázali.

 

Jeho bývali tímový kolega bol usvedčený z dopingu, zapieral zapieral, ale potom sa priznal. O niekoľko rokov neskôr svedčil ako korunný svedok v procese proti Armstrongovi a jeho slastnej chvíli s dopingom. Dôkazový materiál má cez tisíc strán, ale všetko sa opiera len o svedectvo 27 ľudí. Armstrong sa obvineniam z dopingu bráni, ešte chvíľku sa bránil až prestal chodiť na súdy, kde ho právoplatne odsúdili s užívania dopingu. Armstrongovi odobrali všetky medaile, všetky tituly. Všetci ktorý ho predtým bohato, bohato a ešte bohatšie sponzorovali ho zažalovali a chcú peniaze späť. Všetci ktorý usporiadavaly súťaže a on na nich bohato zarobil ho žalujú a chcú svoje peniaze späť.

 

Armstrong bol v tolkshow "U Oprah" a priznáva sa k tomu, že teda naozaj dopoval a chce očistiť šport od dopingu a všetko mu je strašne ľúto. (Ten istý obsah, aký pred x rokmi predniesol jeho bývali tímový kolega)

 

V Amerike platí zákon o "whistleblower"-och, čo sú osoby ktoré udajú svojho zamestnávateľa za korupciu alebo iné nezákonné praktiky. A za túto výpomoc zákonu dostanú 30% z sumy ktorú z toho štát následne vytlčie.

 

 

Prvá časť: O vine a nevinne Armstronga už svedčí nie 27 ale už 28 svedectiev kde to ďalšie najrozhodujúcejšie je to jeho. Avšak jeho svedectvo je úplne irelevantné, keďže Armstrong nemá na výber. Teda má, má na výber z 3 možnosti

A.) Nie, nie, nie, nie, nie, nič som nespravil som nevinný! = striedavý pobyt na ulici, súdoch prípadne vo vezení. Súdom je to odklepnuté. Komisiami schválené, dnes mu už i tak málo, kto uverí, že nič nebral.

B.) nestarajte sa o mňa, so súdom nechcem mať nič spoločné dajte mi pokoj! = striedavý pobyt na ulici, súdoch prípadne vo vezení. Toto je ostatne stratégia ktorú preferoval doteraz, až pokým ho nezačali žalovať všetci naďaleko, naširoko o vrátenie miliónových dotácií.

C.) Som vinný, kajám sa a prosím o odpustenie! (a bude svedčiť proti svojmu zamestnávateľovi, ktorý to zabezpečoval) = možnosť striedavého pobytu vo vezení a na súdoch ale vďaka zákonu o " whistleblower" bez pobytu na ulici. toto sa deje dnes.

 

Teda z týchto troch možností čo mi z jeho možností napadajú si vyskúšal už všetky, kde každý ďalšia je na úkor dobrého mena v prospech prežitia (obrazne povedané). Keďže samotné svedectvo, ktoré ho k usvedčeniu z dopingu dohnalo, bolo tiež z dôvodov iných ako "som hriešny človek, dodnes na tie podvody neviem zabudnúť, som vinným kajám sa odpusťte mi!". Je samotné jeho svedectvo proti svojim zamestnávateľom posunutím horúceho zemiaku, zase proti strane ktorá proti nemu svedčí, (navyše posunutím horúceho zemiaka ktorý ak sa správne odhodí a spáli ruky ešte i niekomu inému spôsobí nárast čísiel na účte o jednotku a sedem núl, /ak by bol chudák, čo ešte nie je, ale o chvíľu bude/ ) Na spôsob, cyklistu:

A.) Oh nie, ako na to prišli, že som bral doping ja som ho nikdy nebral - bral si ho, si vinný tvoja reč nás nezaujíma - niekde inde po rokoch... - och áno máte pravda, ale to nie len ja, to všetci, aha napríklad i tu cyklista B, odprisahám vám to!

B.) Oh nie, ako to že vedia že som bral doping, ja som doping nikdy nebral - bral si ho, si vinný tvoja reč náš nezaujíma - ....niekde inde u Oprah po rokoch... - och áno, máte pravdu, bral som ho, ale to nie len ja, to všetci to  môj zamestnávateľ C ma do toho tlačil!

C.) DAFUCK!!

 

No čo som prvou časťou chcel povedať ?

Že to či Armstrong doping bral alebo nebral, je stále len na výpovedí ľudí, ktorý nekonajú nezištne = konajú zištne. Nijako ho neobhajujem, len prinášam iný pohľad na motívy svedectiev a priznaní. To či doping bral, alebo nebral je irelevantné vid druhá časť.

 

Prvá časť a niečo: Odobratie medailí a teda i víťazstiev je dosť zaujímavý a povedzme, že i vtipný počin. Lebo zo všetkých tých výpovedí a usvedčení čo sa cyklistiky týka vychádza, že na dopingu tam v tých (a asi i dnešných) (a i minulých) dobách fičali takmer všetci v prvej 10-20ke. Víťaz prišiel o titul lebo bral doping, ale druhý prišiel tiež o titul lebo bral doping, 5tý ho nebral a dostane prvé miesto, 6-11 ho bral, 12 dostane druhé miesto... No hovorím, dosť vtipný počin. Ono to takto neprebehlo, titul odobrali len prvému a ostatným posúvaním miest sa už nejak nezaoberali (alebo aspoň sa o tom média nezaujímali, a ja nemám iné informácie)

 

Druhá časť: čo je to športové správanie? čo je už nešportové? A čo je zlé na dopingu?

 

Športové správanie, by malo byť také ktoré sa riadi heslo "nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa" alebo "robím to pre dobrý pocit zo športu, nechcem vyhrať za každú cenu(zabiť všetkých súperov a seba)" alebo "áno jasne že chcem vyhrať, tomu kúr, že hej, však pre čo toľko makám jak mulica na tréningoch, avšak vyhrať by mal ten najlepší (bez podvodov)" Nešportové konanie by malo byť opak športového, avšak nebude to tak vo všetkých prípadoch. npr "je dôležité vyhrať a nie zúčastniť sa" je nešportové? Je dnešný šport v ktorom sa točia obrovské peniaze športovým ? V športoch v ktorých sa tie peniaze až tak netočia je nešportového správania oveľa menej, avšak keďže sa v nich netočia peniaze netočia sa v nich ani kamerové snímky, a ani o nich nikto nepíše a preto sa v nich zase netočia tie peniaze (ledaže by športovosť bola tak silná až by to chcelo chvíľku zamyslenia, npr nórsky futbalisti ktorý si dali vlastný gól, pretože gól ktorý dali oni im sa nedal chytiť a tak to nebolo fer) Ale keďže ma z pohľadu tohto blogu zaujíma to čo je v médiách, zaujíma ma športové správanie u športoch, kde jasne absentuje.

 

čo je zlé na dopingu?

 

Šport nie je spravodliví, ovplyvňuje ho strašne veľa činiteľov kde ten najpodstatnejší nebude nikdy rovnaký. Nikdy nebudú (nie, že) všetci, ale ani žiadny dvaja na štartovacej čiare štartovať z rovnakej pozície. Vždy budú mať iné podmienky s ktorými do závodu idú. Niekto kto má meter 60 nebude nikdy profesionálnym volejbalistom, nech je akokoľvek dobrý, nech má najlepšieho trénera na svete a je najmotivovanejším športovcom galaxie a priľahlého vesmíru nebude lepší ako priemerný 2,2metra vysoký volejbalista. Koľko ľudí zabehne 100m pod 10s? Koľko ľudí ma fyzický potenciál (pri akomkoľvek tréningu) zabehnúť 100m pod 10s? 15% 10% alebo 0,5% netuším ale 100% to určite nebude, nie je to spravodlivé. Jeden z najspravodlivejších športov mi prídu mentálne športy ako npr šach, alebo e-športy. Ale platí na ne to isté i keď v ovela menšom merítku, ovplyvňuje to, to s čím sa človek narodil a ako je ochotný to zmeniť.

 

Niekto kto má efektívnejšie svaly bude zákonite lepší v cyklistike ako ten kto ich má horšie. Pri rovnakom tréningu vyhrá ten s lepšími predispozíciami. Keď si niekto chce ničiť zdravie dopingom pre to, aby tento deficit vyrovnal(=predbehol), je to nešportové? A keď si iný ničí zdravie neustálou drezúrou to je športové. Nevidím v tom žiadnu spravodlivosť, možno to bude tým, že spravodlivosť v športe neexistuje. Vyhraje vždy len ten najlepší.

 

No takže teda čo je na dopingu zle? Čo je zlé keď si niekto, kto ide na súťaž pred ňou dá do tela ďalší adrenalín? Alebo keď sa nadopuje Taurinom, prekysličí si organizmus, alebo si vymení krv, alebo iné špeciality a chuťovky na zvýšenie výkonnosti? Aký je tam rozdiel v ročnej drezúre v ničení si kĺbov, v 2dnovej dehydratácií a vypotievaní posledných kvapiek vody pred súťažami kde sú kategórie ohraničené váhou.


potenciálne prvá argumentačná rovina: telu to škodí. Áno určite to telu škodí, ale pojem "športom k trvalej invalidite" nevznikol náhodou, koľko tanečníkov/gymnastov dokáže tancovať/cvičiť i po 30jatke? takmer všetci majú z neustálych tréningov zničené kĺby. Toľko koľko vrcholový športovci trénujú nie je nijak prospešné zdraviu.

potenciálne druhá argumentačná rovina: je to nespravodlivé. Je, lenže genetika samotná nie je spravodlivá. Niektorý ľudia sú múdri iný hlúpi, iný zase škaredý a niektorý sú škaredý a hlúpy (ako napríklad ...) a niektorý zase dokážu dobehnúť antilopu a jedným úderom ju zložiť k zemi (urvať parohy z hlavy dať si ich na hlavu a tancovať s nimi do kruhu okolo ohňa na oslavu boha boxu a behu). Koľko ľudí by dokázalo zabehnúť 100m pod 10s? S akýmkoľvek tréningom... Proste na to fyzický nemajú a nikdy mat ani nebudú, nie je to spravodlivé. človek chce byť majstrom sveta, a nikdy ním nebude, lebo nemá telo ako má ten kto tým majstrom sveta je. Takže cez spravodlivosť to tiež neprejde. (nechcem povedať, že niečo je nemožné, ale nie každý má zas osobnosť ktorá je ochotná prekonávať nemožné bezohladu na cenu, ktorú za to zaplatí)

potenciálne tretia argumentačná rovina: doping stojí veľa peňazí a nie každý si ho môže dovoliť, teda je to nespravodlivé z finančných dôvodov. Celkom rozumná výhrada, ktorá sa nebije s predchádzajúco spomenutým. Ale podobne to platí i o výbave potrebe sponzoringu plateniu leteniek a treningov, kolko nadaných detí sa nemohlo venovať svojmu športu pretože na to nemali peniaze. Už samotná výbava cyklistu s lacným byciklom, bez jointovych nápojov, maserov, prídaavným vzduchom a XYMilion doplnkov nemá na tejto úrovni šancu proti tomu, kto to všetko má, najväčší extrém je vo formuli najmenší v šachu. Ale bohužiaľ je dnešný šport o ktorý sa média zaujímajú len o peniazoch, bez peňazí je minimálna šanca sa v ňom uplatniť. To je i dôvoď prečo sa on média zaujímajú. A teda prečo sa on zaujíma i tento blog.

 

Záver: Nemám patent na rozum (vlastne zatiaľ na nič! :/ ) pripúšťam, že táto analógia sa môže mýliť a možno (asi -> pravdepodobne -> takmer určite ->takmer určite s nepodstatnou šancou na pravdu) sa i mýli. Nie je to tak celkom prezentácia mojich názorov i keď o nich čo-to vypovedá, je to skôr úvaha na zamyslenie čo robí šport športom a aká je v ňom spravodlivosť. A o čo v ňom vlastne ide a o čo by ísť malo.


Epilóg: Táto úvaha so športmi a najme mentálnymi e-športami, mi napadla pri diskusií k free to play hrách kde sa rozoberalo, aké je dobre f2p a aké je zlé f2p, jednoznačne zlé je také ktoré je ,pay to win,(=kup si bonusy ktoré ti dajú výhodu ktoré ti dopomôžu k výhre) také je zlé, príklad world of tanks - nie je to veľký bonus vo vecsine 90% prípadov rozhoduje skill, avšak ak sa stretnú dvaja s rovnakým skillom vyhrá ten s kúpeným bonusom, čo je zlé. Ak si kúpia bonus všetci všetci budú na rovnakej úrovni, okrem distribútora toho najlepšieho športového fetu, ten bude samozrejme na trochu inej úrovni :D. Takže zakázať bonusy/doping je to isté ako ho dať každému, len s menej zničeným zdravím a smutnejším distribútorom. Čo sa týka hry/športu rozhodujúce budú už iné činitele

A.) výbava (kvalita klávesnice/topánok)

B.) genetika

C.) tréning

výbava je finančne z rovnakej kategórie ako doping, Tréning vrcholového športovca je zdraviu podobne prospešný ako doping(HYPERBOLA!!!) a gény len ťažko niekto spätne ovplyvní. Takže sa ocitáme zase pri otázke, čo je to športová spravodlivosť. O čo v ňom ide a o čo by v ňom malo ísť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?